Temassız sualtı patlama simülasyonları...

Batırılmış veya yüzen yapıların, bir sualtı patlaması sonucu maruz kaldığı basınç şok dalgasına karşı geçici davranışının öngörülmesi.İleri Mühendislik > Akışkan-Yapı Etkileşimi Analizleri

Sualtı Patlama (UNDEX) Analizleri

Bu analiz yöntemi, su altında batmış veya su yüzeyinde yüzen yapıların temassız sualtı patlamaları nedeni ile oluşan şok basınç dalgası yüklemesine maruz kaldıklarında, yapının zamana bağlı cevabının incelenmesi için kullanılır.

Silindirik Kabuk Etrafındaki
Patlama Analizi
Videoyu İzleyin

Silindirik Kabuk Etrafındaki
Patlama Analizi
Videoyu İzleyin

Sualtı patlama şok yüklemesi sonucu oluşan küresel basınç dalgası, çok kısa bir sürede maksimum basınç değerine ulaşan ve eksponansiyel olarak daha uzun bir sürede azalan bir basınç dağılımı ile karakterize edilir. Böylece sualtı patlama şok yüklerinin yapıyı düşük ve yüksek frekans aralıklarında uyarması beklenir.

Sualtı patlama analizleri, etkileşimli Lagrangian - Eulerian yaklaşım ile çözülebildiği gibi su ortamının akustik özelliklerinin de Lagrangian olarak modellenebilmesi ile etkileşimli tam Lagrangian - Lagrangian olarak çözülebilmektedir. Çözümlerde sualtı patlama baloncuk etkileri ve kavitasyon da hesaba katılabilmektedir.

14.12.2011
İstanbul Bilişim Kongresindeyiz…

Türkiye Bilişim Derneğinin düzenlemiş olduğu İstanbul Bilişim Kongresi bu sene yedinci kez yapılıyor. İstanbul Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenecek olan kongrenin konu başlıkları arasında "Akıllı Şehirler", "BT Yönetimi", "Dijital Yaşam ve Dijital Gençlik" ve "Sosyal Medya" yer alıyor. Ayrıntılar. >> 

ritmiq.com